A háti gerincszakasz okozta fájdalmak előfordulási gyakorisága a mobilis gerincszakaszokhoz képest elenyészőek. Oka, hogy a háti gerincszakasz táján található bordák alkotta mellkas és a benne található zsigeri szervek kiváló stabilitást biztosítanak ezen a területen. Az ortopédiai statisztikák szerint a háti, (thoracalis) gerincszakasz gördületének degeneratív eltérései a tünetmentes gerincbetegek 75%-ban kimutathatók. A háti porckorong betegségek zömében a porckorong deformációjából vagy kopásából kiinduló degeneratív folyamatok eredményei.
Fajtái szerint:
- Thoracalis spondyosis
- Thoracalis discus hernia
- Thoracalis stenosis
Thoracalis spondylosis
A háti gerinc degeneratív elváltozásai kialakulhatnak életviteli vagy időskori sajátosságokból eredően. Előrehaladott elváltozásokra utalnak a porckorongok közti rések csökkenései, a meszesedéssel járó elváltozásokkal osteophyták alakulnak ki a csigolyatest oldalsó, elülső és hátulsó részén. Lassan kialakuló és rosszabbodó kórfolyamat, különösebb tünetek nélkül észleljük általában.
Tünetek:
- Felső háti szakasz fájdalma.
- Ideggyöki fájdalom, ami övszerűen a mellkasi, hasi területre is kisugárzik, mely mozgásra általában fokozódik.
- Okozhatja belső szervek, hasi vagy kardiális jellegű „ál”fájdalmát.
Thoracalis discus hernia
Háti porckorongsérv, ami ritka betegség. Általában balesetek vagy rosszul kivitelezett fordulás, oldalra hajlás idézhet elő.
Tünetek:
- Gerinc közeli ízületek, izmok fájdalma
- Ideggyöki kisugárzó fájdalom
- Myelopathia, (gerincvelő megbetegedése)
Thoracalis stenosis
A stenosis lehet veleszületett vagy „szerzett” eredetű. Az idő múlásával, további folyamatokat generálva gerinccsatorna szűkületet okozhat mindkét esetben. Ha a gerinccsatorna szűkület komolyabb mértéket ölt, az gerincvelő vagy idegi irritációt okoz.
Tünetek:
- Myelopathia, (gerincvelő megbetegedése)
- Alsó végtagi izomgyengeség
- Reflex fokozódása az alsó végtagokon
- Egyensúlyzavar, stb.
RTG, MRI vagy CT vizsgálatokkal vizsgálják ezeket a betegségeket, ez utóbbiak jól jelzik az esetleges gerincvelő károsodást, és annak kiterjedtségét.
Terápiákról általánosságban röviden
- Fizikoterápia
- Gyógytorna
- Súlyfürdő kezelés
- Gyógyszeres fájdalomcsillapítás, izomlazítás.
- Ha a betegség státusza engedi, (aerob) jellegű testmozgás, pl. (úszás).
Súlyos esetekben, ha a gerincvelő károsodása maradandó, a műtéti beavatkozással a már kialakult gerincvelő és idegsérülések nem szüntethetők meg.
(Akit bővebben érdekelnek a fent felsorolt betegségek, kiváló szakanyagok érhetőek el a témában a világhálón vagy forduljon szakemberhez.)